על תאורה, עיצוב ומה שביניהם…

תאורת פנים משפיעה במידה רבה על האופי בו אנו תופסים את החלל ואפילו את המציאות. ביכולתה של תאורה להסתיר פגמים, להדגיש חוזקות ולייצר משחקי אור וצל- ולכן מהווה גורם עיקרי בעיצוב ותכנון הבית.

יש הבוחרים בקפידה גופי תאורה מעוצבים על מנת לשוות לבית מראה עשיר וייחודי, אך פעמים רבות מיקום התאורה, הטקסטורות והצבעים הם אלו שמעניקים לחלל את המראה המיוחד שאנו שואפים אליו. בנוסף, אנו חייבים להתייחס להיבטים של נוחות, אווירה וכמובן – פונקציונאליות, שתשמש את מהות החלל בצורה הטובה ביותר.

עיצוב באור הוא אחד הכלים המרכזיים של מעצבי פנים ואדריכלים, ומהווה אחד מהגורמים הראשונים אותו מתכננים בעלי המקצוע. תאורה צמודת קיר, המפזרת אור למעלה ולמטה, מתאימה במיוחד לקירות שיש עליהם טקסטורות מעניינות דוגמת אבן, שליכט או טיח ומסייעת להדגשתם. תאורה שקועה בגבס היא דרך מצוינת לעצב באור, ספוטים שיוצאים מקרניז גבס, מייצרים אזורים חשוכים ומאירים לסירוגין על הקירות מוסיפים לעיצוב החלל.

כמו שציינו, השיקול המרכזי בתכנון תאורה הוא התפקוד שלנו בחלל. במטבחים למשל, אנו בעיקר עובדים, ולכן חשוב להאיר את משטחי העבודה- רצוי בתאורה ישירה וממוקדת- שהיא גם תאורה חסכונית. אנו יכולים להשתמש בפרופילים או ספטים לד, שמעניקים אור חזק וחסכוני, אך חשוב לזכור כי מקדם החזרת הצבע אינו 100% כמו בנורות הליבון והלוגן. כך, אם קיים פריט צבעוני במטבח יש לקחת בחשבון שהתאורה עשויה לגרוע במעט מיופיו.

1 scaled

בסלון, לעומת זאת, אנו בעיקר נחים ולכן זקוקים לכמות אור נמוכה יותר ולתאורה פחות ממוקדת. בסלון נעדיף אם כן, תאורה עקיפה, בה האור מכוון לתקרה או לקירות, שיגיע אלינו בצורה מרוככת יותר.

אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי תאורה נסתרת- הילה של אור שצצה “משום מקום”. מקור האור שקוע או נסתר בד”כ בגבס, מציץ מאחורי רהיטים או מתוך נישות ומהווה תאורה דקורטיבית התורמת לעיצוב החלל. יש לציין כי בדרך כלל את התאורה הנסתרת עלינו לתכנן ולמקם בשלבים המוקדמים של עיצוב החלל.

בחדרי השינה נעדיף תאורה רכה, עמומה ואינטימית. רצוי להשתמש בעמעם (דימר), ולא למקם את התאורה מעל המיטה כדי שלא תאיר ישירות על הישנים. מנגד, על התאורה להיות חזקה דיו כדי להעניק תחושה של מרחב, אך אסור שתהיה בוהקת או מסנוורת. סינוור עלול ליצור חוסר נוחות ורוגז, ניתן להימנע מכך על ידי שימוש בתאורה המכוונת את האור כלפי התקרה או הקיר, או על ידי הצבת אהיל.

חשיבות התאורה בעיצוב הבית אינה מוטלת בספק. אין מחלוקת על תרומתה העיצובית להעשרתו של האפקט החזותי של פנים הבית וסביבתו. שילוב של מספר גופי תאורה בבית אחד יוצר חגיגה של אורות שעשוי לשנות מהיסוד את עיצוב הבית והחלל.